Opłacalność inwestowania w badania naukowe dla rozwoju przedsiębiorstwa

zasady rozliczenia przedsiewziec

Wśród przedsiębiorców, w szczególności prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa, wielokrotnie pada pytanie, czy warto inwestować w badania naukowe. Pomimo wielu wątpliwości historia dowodzi, że opłacalność inwestowania w badania naukowe dla rozwoju przedsiębiorstwa jest zaskakująco duża. Kiedy przyjrzymy się bliżej najważniejszym firmom na świecie możemy zauważyć, że bardzo duża część ich budżetu jest przeznaczana na badania i rozwój, na przykład Amazon w 2020 roku wydał aż 42,74 mld dolarów na ten cel. Jeżeli przyjrzymy się początkom firm takich jak Apple czy Microsoft to zauważymy, że ich sukces wynika bezpośrednio z prac badawczych.

Pomimo ryzyka korzyści dla firmy są bardzo wymierne. Prawo patentowe umożliwia czerpanie długofalowych korzyści z wyników sfinansowanych przez firmę badań. Inną ważną korzyścią, którą przedsiębiorstwo może uzyskać z inwestycji w badania społeczne, jest możliwość lepszego poznania rynku oraz potrzeb klientów lub podatności na odpowiednie strategie marketingowe, co umożliwia o wiele lepsze dostosowanie oferty, a co za tym idzie zwiększenie sprzedaży oraz zysków firmy.

Opłacalność inwestowania w badania naukowe dla rozwoju przedsiębiorstwa jest często bardzo trudna do oszacowania, ponieważ korzyści z wynikające z takich działań o wiele trudniej prześledzić niż w przypadku innego typu inwestycji. Innym istotnym elementem, który należy mieć na uwadze, jest to, że zwrot z badań i rozwoju jest o wiele bardziej rozłożony w czasie.