Jak promować naukę wśród społeczeństwa?
Dodane przez użytkownika @voucherbadawczy.pl - 30-10-21

Nauka jest systematycznym przedsięwzięciem, które buduje i porządkuje wiedzę w formie sprawdzalnych wyjaśnień i przewidywań dotyczących przyrody. Naukowcy zadają pytania o to, jak rzeczy działają, badają pomysły na nowe eksperymenty i wynalazki, badają związki przyczynowo-skutkowe między zjawiskami w celu połączenia ich w ogólne prawa.
Czy działalność upowszechniająca naukę jest skuteczna?
W niektórych przypadkach działania związane z upowszechnianiem nauki mogą z powodzeniem przyczynić się do zmiany postrzegania danego tematu przez opinię publiczną. Trudno jest jednak określić ilościowo wpływ tych działań, a zależy on od wielu czynników, w tym od tego, co chcemy osiągnąć za pomocą strategii komunikacyjnej.
Nauka to nieustannie zmieniająca się dziedzina nauki. Codziennie powstają i są publikowane nowe, przełomowe odkrycia, które w nieoczekiwany sposób kształtują przyszłość. Trudno jest nadążyć za tym wszystkim, co dzieje się w nauce, jeśli nie czyta się regularnie czasopism naukowych lub nie śledzi publikacji naukowych.
Jak upowszechniać wiedzę na temat nauki?
Jednym ze sposobów upowszechniania wiedzy o nauce są książki i czasopisma naukowe. Książki są często wykorzystywane w szkołach lub w domu jako metoda uczenia uczniów i dzieci czytania, pisania, komunikowania się z innymi, rozwiązywania problemów związanych z ich życiem i otaczającym ich światem.
Książki mogą być także wykorzystywane do różnych innych celów, np. do badań naukowych prowadzonych przez specjalistów.
Jak zachęcić ludzi do uczenia się?
Uczenie się jest naturalnym procesem, przez który ludzie przechodzą, aby się doskonalić. Czasami bywa to trudne, ale korzyści są tego warte. Istnieje wiele sposobów, by zachęcić kogoś do nauki:
- chwalenie, gdy dobrze sobie radzi, i konstruktywna krytyka, gdy potrzebuje poprawy; - cierpliwość, ponieważ ich styl uczenia się może się różnić od Twojego;
- nagradzanie za sukcesy;
- Należy również pamiętać o tym, jakim typem ucznia jest dana osoba, aby nie zniechęcać tych, którzy potrzebują więcej czasu na wykonanie zadania - np. uczniów manualnych, którzy potrzebują więcej doświadczenia w pracy ręcznej - co niekoniecznie byłoby możliwe, gdybyśmy uczyli ucznia wzrokowego lub słuchowego!
Jak ocenić skuteczność działalności upowszechniającej naukę?
Głównym celem upowszechniania nauki jest poprawa zrozumienia, wiedzy i akceptacji nauki przez społeczeństwo. Istnieje wiele metod ewaluacji, które można wykorzystać do oceny skuteczności danego wydarzenia lub programu. Poniższa lista zawiera kilka przykładów:
- Określenie, jak duża zmiana postaw została zaobserwowana dzięki ankietom przeprowadzonym wśród uczestników (np. ankieta "pre-post").
- Ustalenie, czy po udziale w zajęciach uczestnicy wykazali się większą znajomością pojęć naukowych (np. liczba osób, które potrafiły zdefiniować kluczową terminologię).
Jak motywować uczniów do uczestnictwa w działalności upowszechniającej naukę?
Nauczyciele powinni rozumieć, co motywuje każdego ucznia, by wiedzieć, jak najlepiej z nim współpracować i jak go motywować. Niektórzy ludzie lubią być chwaleni, podczas gdy inni uwielbiają zachęty, więc wiedza na ten temat pozwoli nauczycielowi odpowiednio dostosować techniki motywacyjne.
Dla tych, którzy mają problemy z nauką lub problemy społeczne, należy dowiedzieć się, dlaczego nie chcą częściej uczestniczyć w zajęciach i odpowiednio się tym zająć. Może to być po prostu przyzwyczajenie do zbyt długiego siedzenia przy biurku przez cały dzień!
Jakie narzędzia wykorzystać do upowszechniania nauki?
Ponieważ nauka jest sposobem myślenia, można powiedzieć, że "narzędziami" do jej upowszechniania są wszelkie dostępne środki. Najbardziej powszechnymi narzędziami upowszechniania są podręczniki, artykuły w czasopismach naukowych lub popularnych magazynach, wykłady na konferencjach (a także podcasty) oraz relacje w programach telewizyjnych.